Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2012

Έχασε ο Γυμναστικός από την Κηφισιά

Με τον Χρήστο Μπέλλο να σημειώνει 29 πόντους και τους Θεόκλητο Καριπίδη (18) και Μιχάλη Σαρικεϊσογλου (13) να φτάνουν τον διψήφιο αριθμό, ο Α.Ο. Κηφισιάς εξασφάλισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της VolleyLeague, νικώντας με 3-1 σετ τον Γ.Σ. Λαμίας.
 Με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν μόλις τους έξι πόντους από επίθεση στο πρώτο σετ, η ομάδα της Κηφισιάς δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην κατάκτηση του με 25-17, έχοντας προηγηθεί με 11-7, 16-13 και 21-15.
Με πολλά προβλήματα στην υποδοχή η Λαμία δεν κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση ούτε στο δεύτερο σετ το οποίο έχασε με 25-19.

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος άλλαξε την περιστροφή στο τρίτο σετ σε μια προσπάθεια να αλλάξει τον ρυθμό του αγώνα και σε συνδυασμό με τη χαλάρωση και τα λάθη των γηπεδούχων η Λαμία μείωσε σε 1-2 τα σετ με 25-23. Στο 23-24 ο Φιλίπας τελείωσε τη φάση και οι γηπεδούχοι έχουν παράπονα ότι δεν υπήρχε επαφή με το μπλοκ στην επίθεση του σέρβου διαγώνιου.

Επιστροφή στους ρυθμούς των δυο πρώτων σετ ήταν το τέταρτο με τους γηπεδούχους να έχουν τις λύσεις στην επίθεση (73%) και να φτάνουν εύκολα στην κατάκτηση του σετ αλλά και της νίκης με 25-20.

Η αποτελεσματικότητα στην επίθεση έδειξε το νικητή της αναμέτρησης καθώς οι γηπεδούχοι με πρώτο βιολί τον Χρήστο Μπέλλο (28/39) έφτασαν στο 64%, εν αντιθέσει με την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου που τελείωσε το ματς με 51% ( πρώτο και τέταρτο σετ μόλις 38%).

Διαιτητές: Καραμπέτσος – Κουτσούλας
Τα σετ: 25-17, 25-19, 23-25, 25-20 σε 97`. Πόντοι: 98-81

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 4 (2 άσοι), Καλαϊτζίδης 6 (1 άσο), Σαρικεΐσογλου 13 , Παπαδόπουλος 8, Μπέλλος 29, Καριπίδης 18 (1 άσο), Ταμπουρατζής (λ. 58% υπ. - 37% άριστες), Βλαχάκης 1, Κούνας, Μπούρας
ΓΣ ΛΑΜΙΑ (Ανδρεόπουλος): Χριστοφορίδης 7, Κόμελ 15, Χαντ 3, Δημητριάδης 1, Φίλιπας 19 , Σφενδυλάκης 8 (1 άσο), Γκούζντα (λ. 56% υπ. - 25% άριστες), Δραγκίδης 3, Γιαννέλης, Καρβούνης