Πέμπτη 8 Μαρτίου 2012

Διεκδικεί θέση στο τελικό ο Γυμναστικός( απέναντι στον Παναθηναϊκό την Παρασκευή 9 Μαρτίου)

Την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό στο Final 8 του Κυπέλλου Ανδρών Ελλάδας θα διεκδικήσει απέναντι στον Παναθηναϊκό την Παρασκευή 9 Μαρτίου στις 17.00 ο Γυμναστικός, μετά την νίκη του με 3-2 επί του Φοίνικα Σύρου, στους αγώνες που διεξάγονται στην Σύρο.

Το παιχνίδι ήταν καταπληκτικό από τον πρώτο έως τον τελευταίο πόντο και μετά το τέλος η ομάδα της Λαμίας πανηγύρισε την είσοδό της για δεύτερη φορά στην ιστορία της σε ημιτελικό Κυπέλου Ελλάδος.
Μάλιστα, ο Γυμναστικός κατάφερε να πανηγυρίσει την τρίτη του φετινή νίκη εις βάρος του Φοίνικα στη φετινή σεζόν και δεύτερη μέσα στη Σύρο καθώς είχε κερδίσει (πάλι με 3-2) για την 11η αγωνιστική της Volleyleague, ενώ είχε επικρατήσει και στην Λαμία στον προκριματικό όμιλο του Volleyleague Cup.

Στο πρώτο σετ ο Φοίνικας ξέφυγε μετά το 12-11 σε 17-13 και παρά την προσπάθεια της Λαμίας προηγήθηκε με 1-0 για να ακολουθήσει ένα απίστευτο σετ.
Στο 20-19 οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για υπέρβαση, οι διαιτητές έδωσαν τον πόντο στον Φοίνικα και κίτρινη στον Ανδρεόπουλο με το σκορ να γίνεται 22-19. Το 23-20 όμως έγινε 23-23 (μπλοκ Κόβατς, κόντρα Σιμεούνοβιτς) για να περάσει μπροστά η Λαμία με μπλοκ του Παντακίδη στον Λάππα (24-25) και να πάρει το σετ με άουτ του ίδιου παίκτη.
Η Λαμία συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο γ' σετ, μετατρέποντας το 10-11 σε 12-16, χωρίς ο Φοίνικας να μπορέσει να αντιδράσει αφού οι παίκτες του Νεόφυτου έχαναν το ένα σερβίς πίσω από το άλλο.
Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να αγκαλιάζουν την πρόκριση στο δ' σετ όταν με αλλεπάλληλα μπλοκ προηγήθηκαν 6-11, αλλά το δεύτερο τάιμ άουτ του Νίκου Νεόφυτου ξύπνησε τους παίκτες του, οι οποίοι μείωσαν σε 9-11 και λίγο αργότερα προηγήθηκαν με 13-12 χάρις σε άσο του Ντόκιτς. Το «Δ. Βικέλλας» πήρε φωτιά από τους 1.000 περίπου Συριανούς που έσπρωξαν με τη σειρά τους την ομάδα τους να φτάσει στο 2-2.
Στο 5ο σετ ο Γυμναστικός προηγήθηκε 1-3 (κόντρα Τσούροβιτς), αλλά με κόντρα του Ντόκιτς ο Φοίνικας προσπέρασε 4-3 και με άσο του Μπρίτσιτς (με την είσοδο του στο δ' σετ βοήθησε) το σκορ έγινε 8-6. Η Σύρος έφτασε στο +3 (9-6, 10-7), αλλά στην τελική ευθεία έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο. Το 10-9 έγινε με άουτ του Λάππα, το 12-12 με άουτ του Θάνου για να έρθει η κορύφωση του δράματος στο 13-13 όπου ο κορυφαίος των γηπεδούχων Τόμο Ντόκιτς με δύο άουτ επιθέσεις χάρισε την πρόκριση στη Λαμία.
Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα προς τον επόπτη και τους διαιτητές αφού θεώρησαν ότι η μπάλα ήταν μέσα, αλλά η απόφαση τους δεν άλλαξε.
«Είμαι έξαλλος με τους διαιτητές. Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν προκλητικοί» είπε εκνευρισμένος ο Νίκος Νεόφυτος και συμπλήρωσε: «Δεν μπορώ να πω ότι τα παιδιά δεν προσπάθησαν. Ίσως δεν άντεξαν το άγχος και την υπερβολική θέληση για την διάκριση. Στεναχωριέμαι πάρα πολύ για τους φιλάθλους μας».
Από την πλευρά του ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος έδωσε συγχαρητήρια στην ομάδα του και σημείωσε αρχικά: «Εμείς ήμασταν καλύτερα προετοιμασμένοι όταν είχαμε το πλεονέκτημα. Ήταν ένα πολύ σκληρό παιχνίδι με πολύ καλό θέαμα. Πετύχαμε μια πολύ καλή νίκη αλλά συνεχίζουμε. Θεωρώ ότι και οι τέσσερις ομάδες που θα βρεθούν την Παρασκευή στα ημιτελικά είναι ικανές να πάρουν την κούπα».
Αναφορικά με τη διαιτησία πρόσθεσε: «Δεν συνηθίζω να μιλώ για τους διαιτητές. Δουλειά των δημοσιογράφων είναι όπως κρίνουν το ματς έτσι να κρίνουν και τους διαιτητές. Περιμένω λοιπόν από εσάς να τους κρίνετε...».
Τα σετ: 22-25, 28-26, 25-22, 25-19, 13-15

ΓΣ Λαμία (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 4 (3 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 11 (9/21 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ. - 30% άριστες), Κόβακς 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Παντακίδης 13 (7/8 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Σιμεούνοβιτς 13 (9/23 επ., 4 άσοι, 63% υπ. - 30% άριστες), Τσούροβιτς 31 (27/51 επ., 3 μπλοκ), Γκαράς -λ (67% υπ. - 56% άριστες) / Βλαχόπουλος, Ανάγνου, Σφενδυλάκης 1.

Φοίνικας (Νεόφυτος): Σουλτανόπουλος 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ), Κουρνέτας 4 (2 μπλοκ), Θάνος 14 (9/11 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Λάππας 17 (17/32 επ., 73% υπ. - 27% άριστες), Ντόκιτς 26 (20/43 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Νικηφορίδης 5 (3/9 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. - 33% άριστες), Κουρούπης -λ 62% υπ. - 25% άριστες / Μπρίτσιτς 12 (10/16 επ., 1 άσο, 65% υπ. - 25% άριστες), Τσέργας, Αρβανίτης, Παπαγγελόπουλος, Γκόρτσανιουκ 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ, 73% υπ. - 47% άριστες).