Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου 2012

Πάλεψε ο Γυμναστικός, αλλά έχασε 2-3 από τον Ολυμπιακό

Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ (κι έπαιζε σημειωτέον χωρίς Νοβότνι, Κουζούνη, Χιμένες) και η Λαμία είχε ματς μπολ στο δ' σετ, ο Ολυμπιακός κατάφερε να φύγει από το Χαλκιοπούλειο με μια μεγάλη νίκη επικρατώντας στο τάι μπρέικ.
Στα δύο πρώτα σετ η εικόνα του αγώνα ήταν ακριβώς η ίδια. Μέχρι τον 10ο πόντο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και μετά η Λαμία πατούσε γκάζι και αποκτούσε μεγάλη διαφορά.
Στο πρώτο, οι ερυθρόλευκοι δεν τελείωσαν κάποιες επιθέσεις σε αντίθεση με την Λαμία που είχε λύσεις με Τσούροβιτς, Σιμεούνοβιτς και το 10-10 έγινε διαδοχικά 13-10, 14-11, 16-12 και μετά το β' τεχνικό τάιμ άουτ η Λαμία ξέφυγε 19-12, μην αφήνοντας περιθώρια στους ερυθρόλευκους.
Στο β' σετ το 10-10 έγινε 13-10 με μπλοκ του Κόβατς και η συνέχεια ήταν εύκολη για τους γηπεδούχους.
Ο Καλμαζίδης βλέποντας την κακή εικόνα της ομάδας του, πέρασε διαγώνιο τον Κανέλλο, ο Ολυμπιακός απέκτησε ενέργεια κι αυτό φάνηκε, αφού όποτε η Λαμία πλησίαζε στο σκορ (10-14, 16-17) οι ερυθρόλευκοι έβρισκαν λύσεις αυξάνοντας τη διαφορά (17-20). Ο Γυμναστικός ισοφάρισε 22-22, αλλά ο Ολυμπιακός με νέο σερί (ο τελευταίος πόντος με κίτρινη κάρτα στον Ανδρεόπουλο) πήρε το σετ.
Η Λαμία με άσους του Σιμεούνοβιτς προηγήθηκε 10-5 στο δ', ο Κοκκινάκης απάντησε με σερβί και το σκορ έγινε 10-9 με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει 16-20, αλλά το σετ είχε πολύ δρόμο ακόμη. Με μπλοκ του Μαρούλη το σκορ έγινε 19-20, για να προσπεράσει ο Γυμναστικός 23-22 με νέο μπλοκ από τον Χατζηηλιάδη. Η Λαμία είχε ματς μπολ (24-23), αλλά ο Φιγκερόα, ο Ανδρεάδης με μπλοκ κι ο Φιγκερόα με νέα κόντρα έκαναν το 24-26.
Στο τάι μπρέικ η Λαμία προηγήθηκε 1-0 για πρώτη και τελευταία φορά, αφού από κει και μετά κυνηγούσε το σκορ (1-3, 3-5, 5-5, 5-8, 6-9, 8-11), Πλησίασε σε 10-11, αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός είχε την ψυχραιμία για να φτάσει στη νίκη.
«Μετά το β' σετ το σέρβις του Ολυμπιακού μας δημιούργησε προβλήματα. Δεν ξέρω αν ήταν θέμα έλλειψης συγκέντρωσης ή ποιοτικούς σερβίς του Ολυμπιακού. Εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παιδιών και έχουν οδηγήσει την ομάδα ψηλά και υπ' αυτή την έννοια είμαι ικανοποιημένος και από τον πόντο σήμερα», είπε ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος με τον Γιάννη Καλμαζίδη να συμπληρώνει: «Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι και χαρούμενοι με τη μάχη που δώσαμε. Είναι μια νίκη ψυχολογίας, παρόλο που χάθηκε ο βαθμός, αφού οι παίκτες μου ήταν παλικάρια σήμερα, καθώς κι αυτοί που έπαιξαν είχαν τα προβλήματα τους».

Τα σετ: 25-19, 25-18, 25-18, 24-26, 12-15
ΓΣ Λαμία (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 5 (2 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 9 (8/24 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. - 43% άριστες), Κόβακς 11 (4/8 επ., 5 μπλοκ), Παντακίδης 7 (4/12 επ., 2 μπλοκ), Σιμεούνοβιτς 21 (17/31 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ. - 50% άριστες), Τσούροβιτς 22 (19/37 επ.), Γκαράς -λ (78% υπ. - 52% άριστες) / Βλαχόπουλος, Σφενδυλάκης.
Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Ιωάννου 5 (4/15 επ.), Πετρέας 11 (8/16 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 2, Κοκκινάκης 15 (12/27 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 91% υπ. - 82% άριστες), Ανδρεάδης 14 (6/12 επ., 6 μπλοκ), Φιγκουερόα 24 (20/40 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ 59% υπ. - 34% άριστες), Σωτηρίου -λ 65% υπ. - 45% άριστες / Κανέλλος 9 (8/17 επ., 1 μπλόκ), Λιβαθηνός, Μάρκου.