Τρίτη 24 Ιανουαρίου 2012

Άνετη νίκη 3-0 επί του Άρη ο Γυμναστικός

Με κορυφαίο τον Νέναντ Σιμεούνοβιτς, ο ΓΣ Λαμία επιβλήθηκε με 3-0 του Άρη στο Χαλκιοπούλειο, στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 13ης αγωνιστικής της Volleyleague ΟΠΑΠ 2011-2012.
Το παιχνίδι παρά το τελικό σκορ είχε μεγάλο ενδιαφέρον, με τον Άρη στο πρώτο και στο τρίτο σετ να χάνει σημαντικές διαφορές.
Οι κίτρινοι,με τους Ζέλιτς, Μπόικοβιτς στο βασικό σχήμα ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 4-6, 6-9, ενώ παρά την ισοφάριση της Λαμίας (9-9) ξέφυγαν εκ νέου με 11-14 και 12-15.
Τα σερβίς του Γιάννη Παντακίδη όμως άλλαξαν τη ροή του αγώνα, με την υποδοχή του Άρη να έχει προβλήματα και το μπλοκ της Λαμίας να φέρνει το σκορ στο 17-15.
Οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν τρόπο για να αντιδράσουν και το σετ έληξε 25-20.
Στο β' σετ η Λαμία είχε από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα (6-4, 10-8, 14-11, 15-12. Ο Άρης ισοφάρισε 17-17 και στο 20-18 έτρεξε ένα δικό του σερί 3-0 προηγούμενος με 20-21 και διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι τ0 21-22. Στην επόμενη φάση ο ΤΖελάτης κάρφωσε στο φιλέ (22-22) για να γίνει το 24-22 με μπλοκ στον Κυριακίδη και κόντρα του Σιμεούνοβιτς, αλλά και πάλι ο Άρης ισοφάρισε 24-24 (υπέρβαση Μαρούλη).
Ο Σιμεούνοβιτς έκανε το 25-24 κι ο Βλαχόπουλος δικαίωσε τον Ανδρεόπουλο που τον έβαλε για το σερβίς, αφού με άσο διαμόρφωσε το 26-24.
Παρά το 2-0 εις βάρος τους, οι παίκτες του Γιάτση ξεκίνησαν εντυπωσιακά το γ' σετ κι έφτασαν να προηγούνται με 7-12, αλλά και πάλι δεν μπόρεσαν να κρατήσουν τη διαφορά. Η Λαμία με πίεση στο σερβίς άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά (12-13) για να προσπεράσει με 15-14. Ο Γιάτσης έριξε στη μάχη τον Παλέντζα αντί του Τζελάτη, ωστόσο το 15-15 έγινε 19-15 κι εκεί κάπου το παιχνίδι κρίθηκε υπέρ των γηπεδούχων.

«Κι οι δύο ομάδες χρειαζόταν επειγόντως βαθμούς κι εμείς καταφέραμε να τους πάρουμε κι αυτό γιατί σταθήκαμε πιο συγκεντρωμένοι με κυρίαρχα όπλα μας το μπλοκ και το σέρβις που μας βοήθησαν στα κρίσιμα σημεία να πάρουμε τους πόντους», δήλωσε ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος ενώ ο Γιώργος Γιάτσης σημείωσε: «Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το β' σετ γιατί είχαμε κάποιες ευκαιρίες να το πάρουμε. Θα μπορούσαμε να δυσκολέψουμε λίγο περισσότερο την υποδοχή της Λαμίας, αλλά γενικά περίμενα περισσότερα πράγματα από την ομάδα μου».

Τα σετ: 25-20, 26-24, 25-20
ΓΣ Λαμία (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 5 (4 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 8 (6/21 επ.), Κόβατς 7 (7/8 επ.), Παντακίδης 8 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Τσούροβιτς 11 (10/25 επ.), Σιμεούνοβιτς 12 (8/10 επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Γκαράς (λ.- 50% υπ.), Βλαχόπουλος 1 (1 άσσος).
ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 12 (10/18 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ζέλιτς 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Μποϊκοβιτς 1, Κιόσης 10 (7/9, 3 μπλοκ), Τζελάτης 16 (15/30 επ., 1 άσσος), Ριζόπουλος 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ. - 63% υπ.), Παλέντζας 1.