Παρασκευή 23 Δεκεμβρίου 2011

Με χρυσή πρόκριση στους 12 της Ευρώπης ο Γυμναστικός

Μετά από μια μάχη που διήρκησε 136 λεπτά, ο Γυμναστικός κατάφερε τελικά να πανηγυρίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του CEV Cup επικρατώντας στο ‘χρυσό σετ' επί της Μπούντουτσνοστ του Μαυροβουνίου.
Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έχοντας κερδίσει με 3-0 στο Μαυροβούνιο, χρειαζόταν νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να προκριθεί, αλλά αιφνιδιάστηκε από τους φιλοξενούμενους που προηγήθηκαν με 2-0 σετ.
Παρόλα αυτά ο Γυμναστικός ισοφάρισε σε 2-2 αλλά και πάλι η Μπούντουτσνοστ ήταν καλύτερη στο 5ο σετ το οποίο και κατέκτησε για να στείλει το ματς στο ‘χρυσό σετ'.
Εκεί το ενδιαφέρον υπήρξε μέχρι το 5-5 το οποίο και μετέτρεψε σε 8-5 η Ελληνική ομάδα για να ξεφύγει λίγο αργότερα με 11-7 και να καθαρίσει τελικά τη νίκη και την πρόκριση.
Τα σετ: 20-25, 21-25, 25-23, 25-19, 12-15, χρυσό σετ: 15-9